Rola światła w obrazie


   W labiryncie różnych zdarzeń

 

 

    Rola światła w obrazie

      Rola światła w obrazie jest jedną z ważniejszych ról niemalże każdego obrazu. Warunkuje odbiór danego dzieła, nadaje przedmiotom kształtów, definiuje faktury, umożliwia wydobycie głębi z przestrzeni. Na płótnie artysta malarz, grafik w programie graficznym, operuje przenikaniem się promieni. Rola światla to również budowanie scenerii, napięcia.

 

    Nastrój a rola światła

       Poprzez kąt padania światła, ale również ostrość tworzącego się cienia buduje się nastrój. A nastrój obrazu to atmosfera, jaką wyraża dany obraz. Rola światła, jak widać to też budowanie atmosfery, nastroju, który można budować poprzez kolorystykę, czyli harmonijne komponowanie barw według uznania autora, jak również poprzez światło i cień.

Rola światła to budowanie atmosfery bez użycia koloru albo z nim. Monochromatyczny obraz pasuje do nowoczesnych wnętrz dodając mu przytulności, modnego stylu i niebanalnego charakteru.

 

    Rola światła i cienia

     Rola światła w pracach takich jak „Ibi et Retro numero 1”, jak i serii „Geometrion” jest kluczowa. Światło i cień zmieniają się wraz ze zmianą promieni padających na te malarskie reliefy. Część prac jest bardzo subtelnych, w odcieniach bieli, gdzie przestrzeń buduje faktura oraz promienie padającego światła. Inne mają więcej kontrastów, ale w każdej z nich najważniejsza jest rola światła.

Prace te są przetworzeniem otaczającej mnie rzeczywistości, zmieniającej się pod wpływem światła. Odbiorca sam odczytuje rysunek oraz nastrój, które za każdym razem mogą przedstawiać coś innego w zależności od sytuacji i miejsca oraz oświetlenia, w którym się w danej chwili znajdują.

 

    Relief malarski

      Relief malarski W labiryncie różnych zdarzeń to połączenie drewna z innymi materiałami jak metal, plastik, nić. Tak jak w pozostałych reliefach malarskich bardzo ważna jest w nim również rola światła. Zmieniające się światło, to odmiany odbiór dzieła. Różne materiały to różne zdarzenia.  Różne zdarzenia łączą albo poróżniają.

W płaskorzeźbie tej są elementy, które można realnie zmienić. Jak śrubkę, którą można wkręcić do końca albo wykręcić całkowicie i zabrać. Inne zmieniają się tylko poprzez zmieniające się światło oraz promienie padające na przestrzenne elementy tworząc rysunek z cieni. Kąt padania światła zmienia obraz, tak jak różne spojrzenie na wydarzenia daje inny ogląd sytuacji. Rola świtała w moich reliefach malarskich jest nieoceniona.

 

GeometrionH i GeometrionI

 

 

Dodaj komentarz