Emocje w dziełach sztuki
Emocje są wszędzie – radość, strach, złość, nienawiść, zazdrość, wdzięczność. Towarzyszą nam każdego dnia, otaczają nas, przenikają z różnych dziedzin życia. Również z dzieł sztuki, które są emocjonalnym zapisem twórcy. Emocje są tożsame z każdym człowiekiem i mają różne odmiany, barwy. Pozwalają nam na pełniejsze korzystanie z życia, zachęcają do działań. Pojawiają się niespodziewanie, jak i narastają powoli. Są jak wulkan albo kropla. Czasami jak lawa są jednorodne, innym razem są mieszaniną wielu gazów powodujących wybuch. Emocje można porównać do różnorodnych zjawisk. Jest ich tak dużo, mają tak mnogie zabarwienie, że trudno zaszufladkować je, określić, zaszeregować.
Emocje są inspiracją dla sztuki, tak jak wszelkie zjawiska przyrodnicze, życiowe wydarzenia. Artyści potrafią zatrzymać je w swoich dziełach. Przekazują je swoim odbiorcom, aczkolwiek odbiorca może czuć co innego niż twórca. Wszystkie przejawy sztuki są nacechowane emocjami artystów, są plastycznym zapisem ich stanów emocjonalnych. Nawet jeśli odbiorcy nie mogą ich odczytać na pierwszy rzut oka. Najlepsi twórcy są w stanie wpłynąć na stan emocjonalny widzów swoich dzieł i robią to bardzo skutecznie.
Wpływ dzieł sztuki na widzów
Często obcując z dziełem sztuki obserwator odczuwa zmianę swojego stanu emocjonalnego. To jest ta wyjątkowa umiejętność dzieł i ich twórców. Poprzez wykorzystanie odpowiednich technik twórczych artysta wywołuje u odbiorców uczucie smutku, nostalgii czy tęsknoty, jak obraz Czekając na…. Innym razem spokoju czy radości – Autoportret z Basią, seria kwiatowa oraz Pejzaż Śródziemnomorski. Zdarzają się również prace, które wywołują uczucie niepokoju czy wręcz strachu, jak np. obraz malarski F14 Tomcate czy F16 Falcon albo grafika Nieodgadniony.
Wykorzystując różnorodne operacje malarskie, takie jak kolorystyka, kształty oraz linie, faktura czy technika, malarz jest w stanie zaprezentować odmienne emocje.
Radość poprzez proporcjonalne kształty, żywą kolorystykę w odcieniu ciepłym lub zimnym, czy poprzez użycie cukierkowych barw. Smutek może wyrazić zniekształcając i zaburzając proporcje bądź używając matowych, zimnych barw. Uczucie miłości to łagodne pastelowe kolory i kształty podkreślające piękno przedstawianego kadru. Operowanie odpowiednimi kształtami i kolorami jest bardzo skuteczną metodą na kształtowanie emocji podczas odbioru plastycznej pracy twórczej.
Oczywiście, to że artysta zastosował takie a nie inne zabiegi, nie oznacza, że będą one wywoływać u odbiorców takie same emocje. Nie ma jedynej słusznej interpretacji żadnego dzieła sztuki. Reakcje na dane dzieło mogą być skrajnie różne i nie oznacza to wcale, że któryś z widzów myli się. Reakcji i interpretacji jest tak dużo, jak dużo jest odbiorców sztuki i każda z nich jest poprawna.
Emocje artysty zawarte w przedstawianym dziele
Nie zawsze jest tak, że dzieło wywołujące u widza określony stan emocjonalny, na przykład radość czy euforia, jest odbiciem stanu emocjonalnego artysty, w trakcie tworzenia przedstawienia plastycznego. Mogą być odzwierciedleniem zmian w życiu artysty, które mogły mieć wpływ na tworzenie przez niego takich, a nie innych prac, ale nie muszą.
Podsumowując, emocje od zawsze towarzyszyły sztuce. Zatem, gdy odbiorcy zależy na udekorowaniu konkretnego pomieszczenia we własnym domu czy biurze, powinien zwrócić uwagę na tematykę obrazu oraz emocje, jakie w nim wywołuje.