Tekstylia

Nazwa tekstylia odnosi się do wszelkich materiałów wykonanych z włókien – naturalnych, syntetycznych albo sztucznych. Faktem jest, że włókna naturalne to te, które pochodzą z roślin, jak bawełna, czy len. Natomiast jedwab czy wełna pochodzą od zwierząt. A syntetyczne włókna powstają na bazie ropy naftowej. Warto też wspomnieć o tekstyliach pochodzących z recyklingu,  np. przetworzonych butelek PET.

Surowce przerabiane są na przędzę, a z niej następnie wykonywane są materiały, z których wytwarza się produkt gotowy, czyli tkaninę lub włókninę.

Kiedyś nazwa tekstylia była bardziej rozpowszechniona, wszak nie było jeszcze galerii, były sklepy tekstylne. Dawniej wybierając się po ubrania czy pościel szukało się sklepu tekstylnego, obecnie idzie się do marketu lub galerii. Używam nazwy tekstylia, bo jest to nazwa branżowa, którą operują instytuty, urzędy i zawodowcy z branży.

Bez wątpienia tekstylia domowe to produkty i półprodukty użytkowe i dekoracyjne, najczęściej pełniące obie te funkcje jednocześnie. Dla przykładu, zasłony dekorują ale również zaciemniają. Spośród tekstyliów domowego użytku oczywiście znajdziemy też takie, których walory dekoracyjne nie mają tak dużego znaczenia. Przykładem mogą być poduszki, których najważniejszym walorem jest komfort. Naturalnie możemy też zauważyć przykłady, którym trudno przypisać inne walory, jak dekoracyjne. Chociażby lambrekiny górne, czyli krótkie zasłonki oraz firanki zawieszane nad oknem na drążku, szynie lub karniszu. Choć w przypadku nasłonecznionego zbyt mocno pokoju zwężenie światła okna lambrekinem może mieć znaczenie praktyczne latem.

 

Tekstylia użytkowe z wydrukami prac malarskich

Komin wielofunkcyjny z nadrukiem obrazu „Gailardia oścista Bijou” oraz obrazu “Irys” stworzyłam z myślą o osobach,

które uprawiają sporty🏸⛸🛶
lub chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu🚶🏻‍♀️🏃🏻‍♀️🧗🏻‍♀️🏇🏻🚴🏻‍♀️.
Do tego cenią oryginalność i lubią sztukę. 🖼
Cenią wygodę i swobodę w codziennym życiu, jak i czyjąś pracę twórczą.🎨
Komin wykonany jest z elastycznego, miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału, chroniącego szyję oraz twarz przed wiatrem🌬 lub zimnem☃❄. Przy okazji częściowo zaspokaja potrzebę obcowania ze sztuką bez potrzeby wizyty w galerii sztuki🏰. Tak samo torby bawełniane łączą te dwie funkcje.